ISO Yazdırma Hız Değerleri

ISO Yazdırma Hızı Nedir?

 

Dijital yazdırma aygıtları, çeşitli faktörler nedeniyle sayfaları nominal hızlarından farklı bir değerde yazdırabilir. Ana bilgisayar, sürücü, uygulama, işletim sistemi, yazıcı ile bağlantı türü (USB, Ethernet, kablosuz) ve aygıtın bilgi işlem gücü bu konu kapsamında ancak bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca, renkli veya siyah-beyaz yazdırma, yazdırılacak sayfa sayısı, tek taraflı veya çift taraflı çıktı, kalite ayarı, kopya sayısı, kağıt türü ve boyutu, belge içeriği ve belgenin karmaşıklığı gibi iş özellikleri yazdırma hızını etkileyebilir.

ISO/IEC 24734 çeşitli test dosyaları, ofis uygulamaları ve varsayılan modda düz kağıda yazdırma işi özelliklerini kullanarak dijital yazdırma aygıtlarının verimliliğini ölçmek için bir yöntem belirler. Bu yöntem yazdırma teknolojisine (ör. mürekkep püskürtmeli, lazer, vb) bakılmaksızın siyah-beyaz ve renkli aygıtlar ile tek işlevli ve çok işlevli aygıtlara uygulanabilir.

ISO/IEC 24734, dijital yazdırma aygıtları imalatçılarına farklı dijital yazdırma aygıtlarının verimliliğini tutarlı bir ölçüm yöntemi ile ölçme imkanı sağlar.

Testler

Testler, önerilen bir düz kağıt kullanılarak varsayılan şartlarına ayarlanmış aygıt üzerinde gerçekleştirilir. Renkli aygıtlardaki siyah-beyaz testleri, aygıt yalnızca siyah modunda yazdıracak şekilde ayarlanarak yürütülmüştür. Testler, tek taraflı yazdırma ve otomatik çift taraflı yazdırmanın standart olduğu aygıtlarda çift taraflı yazdırma şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Adobe ReaderT, Microsoft WordT ve Microsoft ExcelT programlarında farklı uzunlukta yazdırma işleri oluşturacak şekilde çeşitli sayıda setler (kopya sayısı) içeren dört sayfalık test dosyaları yazdırılmıştır.

Adobe Reader Test Dosyası

 
Example Test Files for Adobe Reader

Microsoft Excel Test Dosyası

 
microsoft_excel-test-file

Microsoft Word Test Dosyası

 
microsoft_word-test-file

 

Üç farklı iş uzunluğu test edilmiştir

1. Kısa İşler 

Her test dosyasının bir kere yazdırılması  

2. Orta İşler 

Her test dosyasının, tüm dosya bir kere yazdırıldıktan sonra yaklaşık 30 saniyelik bir yazdırma işlemi gerçekleştirilecek şekilde, birden fazla sayıda yazdırılması

3. Uzun İşler

PDF test dosyasının, tüm dosya bir kere yazdırıldıktan sonra toplamda yaklaşık 4 dakikalık bir yazdırma işlemi gerçekleştirilecek şekilde, birden fazla sayıda yazdırılması (yalnızca tek taraflı.

Yazdırma süresi farklı olan üç yöntem kullanılmıştır

Her dört sayfalık test dosyasının bir kere yazdırılmasıyla elde edilen ortalama süre; ilk yazdırma işini gerçekleştirme süresi dahil olacak şekilde yazdırma işinin ana bilgisayarda başlatılmasından test dosyasındaki en son sayfanın (4. sayfa) tamamen çıkışına kadar geçen süredir. Bu ölçümden elde edilen süre İlk Set Çıkış Süresi (FSOT) olarak kullanılır.

Test dosyalarının birden fazla kez yazdırılması için gereken ortalama görüntü/dakika süresidir; aygıtın, ilk yazdırma işini gerçekleştirme süresi dahil olacak şekilde yazdırma işinin başlatılmasından işin en son sayfasının tamamen çıkmasına kadar ürettiği sayfa sayısı ölçülerek elde edilen ortalama ölçüm hızından oluşur. Bu ölçümden elde edilen IPM (görüntü/dakika) süresi Efektif İletim Hızı (EFTP) olarak kullanılır. Test dosyalarının birden fazla kez yazdırılması için gereken ortalama görüntü/dakika süresidir; test dosyasının ilk baskısına ait son sayfasının tamamen çıkmasından işin en son sayfasının tamamen çıkmasına kadar geçen süre ölçülerek elde edilen bu yazdırma ölçüm hızı ilk baskı işini gerçekleştirme süresini hariç tutar. Bu ölçümden elde edilen IPM (görüntü/dakika) süresi Tahmini Doygun İletim Hızı (ESAT) olarak kullanılır.

Bu sonuçlar, her dosya için ve tüm dosyaların ortalaması şeklinde açıklanmıştır

  • Kısa iş için FSOT.
  • Kısa, orta ve uzun işler için EFTP.
  • Orta iş için ESAT. Lexmark genellikle tek taraflı ESAT IPM ortalamasını kullanır.

ISO nedir?

ISO (Uluslararası Standartlar Teşkilatı), Uluslararası Standartlar'ın dünya çapındaki en büyük geliştiricisi ve yayıncısıdır.

ISO, sistemi koordine eden Merkezi Sekreterliği Cenevre, İsviçre'de bulunan ve her ülkede bir üyesi olacak şekilde 157 ülkedeki ulusal standartlar kuruluşu ağıdır. ISO, toplum ile özel sektör arasında bir köprü oluşturan bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş üyelerinin çoğu ülkelerinin idari yapısında veya devletin mandası altında yer almaktadır. Diğer üyelerin yalnızca sanayi derneklerinin ulusal ortaklıklarıyla kurulan özel sektörde kökleri bulunmaktadır. Bu nedenle, ISO hem iş gereksinimlerini hem de toplumun çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan çözümlere ulaşılmasına olanak sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR